a group of people walking through an airport lobby

Míle

Odebírejte naše letenky!

Kdo dřív přijde, ten dřív mele, tak šup, ať vám žádné letenky neuniknou.

Míle. To je téma, které je tu s námi už dlouho a málo kdo ví, jak k nim přistoupit a jestli má cenu je vůbec sbírat. Jak k mílím přistupovat v roce 2024? Jak je co nejvíce využít ve svůj prospěch a je vůbec šance dosáhnout statusu? Pojďme si to rozebrat v následujícím článku. Zároveň vás prosím, článek je založen na mém vlastním research a nemá nabádat ke koupi čehokoliv, jedná se pouze o doporučení.

Programy aerolinek

Začněme tím nejjednodušším a to jsou programy aerolinek. Jsou aerolinky, které jsou štědřejší, jsou aerolinky, co nemají program vůbec. Jsou aerolinky co mají program komplikovanější, některé aerolinky jej mají pro změnu velice otevřený a jednoduchý. Co určitě, ale v prvé řadě řeknu, pakliže je možnost sbírat nějaké míle, vždy je dobré si účet založit a nechat si je tam připsat. V ideálním případě pak radím, mít alespoň jeden účet na jednu alianci (ty jsou 3 + pár malinkých… Skyteam, Star Alliance a One World). Pakliže kupujete letenku, můžete využít kalkulačku na míle a zjistit si, kde si míle zapsat, aby pro vás byly co nejvýhodnější. K tomu musíte znát vaši class, tu zjistíte většinou už při bookingu letenky, jedná se o jedno písmenko z abecedy. Tohle písmenko je navíc v mnoha případech důvod, proč jsou letenky u překupníků levnější, dostanete za ně klidně o polovinu méně mílí než byste dostali u aerolinky, ale protože mnoho lidí míle neřeší, tak jim to nevadí a upřímně, ani já to tolik neřeším, ale k tomu se dostanu později. Tohle písmenko získáte po zaplacení letenky, někde už při bookingu letenky.

Jakmile tohle písmenko znáte, zadáte jej do kalkulačky a ona vám vyplivne, u jaké aerolinky nárokovat míle. Ve většine případů v rámci aliance se vám bude doporučení opakovat, např. u Star Alliance je to v tuto chvíli Air China… co když mi to, ale po třech letenkách kreditovaných u Air China nabídne něco jiného…? Zkontroloval bych si, zda se jedná o výchylku v rámci jedné aerolinky, nebo např. Air China změnila podmínky kreditování… pak bych zjistil do kdy musím nasbírat míle k dosažení na status a pokud mi to za to stojí, nižší částku mílí bych si připsal k programu, kde mám mílí v tuto chvíli nejvíce. Pakliže se mi to už nevyplatí, začal bych míle sbírat na nový rok jinde, tam kde mi dají nejvíce.

Statusy

Pokud jste dostatečně aerolince věrní, máte nárok na status. Některé statusy přicházejí už s registrací a přinášejí určité výhody jako třeba wifi na palubě zdarma, prioritní nástup nebo prioritní spojení s operátorem… výhody jsou opravdu různé. Největší výhodou je ale newsletter a jakkoliv blbě to zní, je to mega výhoda, protože máte přehledy o slevách jako první, můžete se zařazovat do soutěží atp… Proto ikdyž u dané aerolinky neplánujete sbírat míle, doporučuji se zaregistrovat poletíte-li alespoň s nimi.

Sbíráním mílí se pak můžete ve statusech posouvat, obvykle bývají 3-4, základní, barevný, stříbrný, zlatý. Status se uděluje na rok a je potřeba jej udržovat, abyste nespadli do nižšího. Statusy obvykle přináší levnější upgrady do vyšších tříd, levnější výběr sedadla nebo přístup do salonku aerolinky zdarma, popř. letenky zdarma. Status můžete získat 3 způsoby – počet letů, počet odletěným mílí (zjistíte skrze kalkulačku) a nebo placením kartou. Navíc do salonku pak s vyšším statusem máte přístup ikdyž s danou aerolinkou právě neletíte.

Sbírání mílí

Je velice nepravděpodobné, že byste na některý z pokročilých statusů dosáhli, poletíte-li 2x po Evropě za rok, dokonce je i nepravděpodobné, že byste na některý z nich dosáhli, poletíte-li 2x do Asie za rok tou samou aerolinkou. Některé aerolinky vyžadují např. 20 letů, nicméně počítá se to jako tolik letů, kolik máte na letence, čili pokud přestupujete, máte odletěné dva lety. V případě, že s aerolinkou poletíte zpátečně 5x kamkoliv a budete přestupovat, gratuluji vám, byli jste upgradováni na vyšší status. Samozřejmě záleží aerolinka od aerolinky.

Druhá možnost jak získávat míle je jak jsem již zmínil, lítání s určitou aerolinkou a kreditování těchto letů u aerolinky. Jak jsem již ale naznačil, každá třída dostává jiný procento z mílí, proto potřeba využít výše přiloženou kalkulačku. Existují však aerolinky, u kterých získáváte jenom body, to je např. Pegasus a jejich Bol Bol program. Lítáním získáváte body, které později můžete přetavit např. v občerstvení na palubě nebo výběr sedačky popř. letenku. Tyto aerolinky však ve většině případů neposkytují kreditování mílí u jiných aerolinek.

Třetí varianta je placení kartou. V česku tahle možnost není tak rozšířená, hodně se s tím setkáte v zahraničí. Přiznám se, že se zahraničními kreditními kartami v této formě nemám tolik zkušenost a proto tuto možnost v tuto chvíli vynechám a doplním, pokud zjistím více info. Pojďme se ale podívat na české možnosti. Donedávna tu byla možnost získávat míle do programu OK Plus u ČSA s Raiffeisen Bank, vzhledem k tomu, že však tento program končí, i program u Raiffky končí. (Raiffka však i tak nabízí docela zajímavé výhody, zejména ohledně salónků, tak mrkněte kdyžtak sem!)

Která banka je v česku velice populární zejména vůči cestování protože nabízí zdarma výběry a převod měny zdarma je právě Revolut. Revolut v určité formě nabízí jak sbírání mílí tak přístup do Salónků. V prvé řadě záleží na tom, jaký revolut účet máte. Zatímco ten zdarma a plus nabídne 1 bod za každých 10 utracených EUR, u premium už stačí EUR 4, metal 2 EUR a u ultra je to 1 EUR. Se zakoupením tohoto tieru navíc získáte nějaké body do startu. Kromě toho premium a metal nabízí vstupy do Salonků za zvýhodněnou cenu 20 GBP a Ultra nabízí neomezený vstup do salónků ročně. Navíc si můžete koupit za každé 2 koruny 1 bod navíc, ale s tím bych byl opatrný, dostanu se k tomu později. Účet u Revolutu si můžete zdarma založit zde a začít sbírat klidně hned!

Některé aerolinky pak nabízí sbírání mílí tím, že se na stránku dostanete skrze jejich stránky. Např. British Airways nabízí za každou libru utracenou v Apple Store 5 mílí. S novým iphonem tak dostanete 5000 mílí. Tohle je ale tak široké téma, že vždy musíte hledat co a kde se dá jak udělat. Navíc jsme poměrně v nevýhodě, protože v ČR moc takových obchodů co by s aerolinkou spolupracovalo není. Právě proto se mi zdá Revolut jako v tuto chvíli nejrozumnější řešení.

POZOR, VŠECHNY MÍLE PO NĚJAKÉM ČASE NENÁVRATNĚ PROPADNOU.

Kupování mílí

Abych mohl začít vyprávět o tom, jak se dají míle utrácet, musím se ještě zastavit u tématu, že se míle dají koupit. Lehce jsem to už naznačil s Revolutem. Míle nejsou nutně drahé, ale nemusí se vyplatit. Tak např. Revolut nabízí 1 míli u BA za 2 koruny… British Airways nabízí 1 míli v nejlevnějším balíčku v přepočtu za 1 korunu… teď je ale potřeba zvážit – kolik mě bude stát letenka mil? No, když jsem na to koukal, tak letenka s British Airways z Prahy do JFK vyšla na asi 60 000 mil a 10 tis. Kč k tomu… Je teda potřeba zvážit – na kolik mě taková letenka vyjde když si jí koupím za peníze? 60 000 mil stojí okolo 1300 GBP v přepočtu na 40 tis. + 10 tis… to je nějakých 50 tis. Zajímavější to bylo u Premium Economy, tam ta letenka vyšla na asi 60 tis. se vším všudy… Čím výše půjdeme tím lepší cenu budeme mít… a teď to kouzlo a proč jsem říkal, že je dobré mít newsletter. Občas se může stát, že některá aerolinka má velké slevy. Že třeba za každou koupenou míli dostanete 4 zdarma… nebo že je velká sleva na míle… Najednou se tedy může stát, že 60000 mil bude stát třeba 10 tis. kč a pak už ta letenka bude stát třeba jen 20 tis. kč… samozřejmě taková letenka se pořád nevyplatí, ale pořád se může stát, že i zde můžou přijít určité slevy a pak vás vyjde business letenka klidně na stejné peníze jako letenka v economy. Je to alchymie, kterou je potřeba prvně prozkoumat… zkuste to s účtem zdarma, podívejte se co stojí letenky, co stojí letenky s mílemi, kolik stojí míle a pak kupujte… Stejně tak to chce porovnat více aerolinek.

Zároveň se může vyplatit dokoupit si míle, pokud vám jich do statusu chybí jen pár. Vyjde to levněji než někam letět jen proto, aby míle byly.

Utrácení mílí

Tak a teď to nejzajímavější. Nasbírané míle, body a cokoliv, jak už jsem zmínil, se dají vyměnit za různé služby. Od jídla, přes upgrade až po samotné letenky. A teď pozor, to co se může vyplatit vám se nemusí vyplatit jinému! Hned to vysvětlím.

Pakliže jste letěli jednou, máte pár mílí na účtě a neplánujete další let, klidně ty peníze použijte na nějakou službu na palubě… ať už třeba vzpomínkový model letadla nebo výběr sedadla. Pakliže vám chybí jen pár mílí do statusu neutrácejte je a kupte si míle navíc. Poté proměňte míle buď na nějaký hezký let nebo upgrade na vyšší třídu pokud to jde.

Utrácení mílí je takový podivný trh, protože nikde není na stránkách “utraťte míle zde”, ale jenom jak je sbírat, kde se dají získat, jaké výhody máte… musíte tedy dobře hledat, použít google… většinou stačí napsat “miles flight název aerolinky” a pak by na vás mělo vyskočit něco ve stylu “reward flights”. Některé aerolinky vám kromě letů nabídnou i merch a podobné vychytávky. Tady už opravdu záleží aerolinka od aerolinky a je na vás abyste prozkoumali co se kde vyplatí.

Závěrečné shrnutí

Doufám, že jsem vám trošku poodkryl pokličku sbírání mílí… Určitě jsem něco vynechal, tak budu rád, když mi případně napíšete a já to doplním. Než začnete jakékoliv míle kupovat, sbírat nebo jakkoliv utrácet, mějte na paměti, že je to pouze věrnostní program, kterým se vás snaží aerolinky nalákat. Existuje sice spousta až skoro většina případů, kdy se to povedlo obejít, Nonstop Dan má dokonce na toto téma celý kurz, který stojí astronomickou částku 999 USD… Jinak to funguje jako třeba v Tescu. Za utracené peníze získáváte kupónky… A ruku na srdce, stojí za to platit navíc peníze, abych byl loajální jedné aerolince, abych si pak díky svému tieru mohl dát řízek v salonku? Je to tedy i dost o náhodě… Rozhodně bych kvůli tomu nehonil letenky a nechal tomu volný průběh (to neplatí, pokud máte možnost si letenky vybírat třeba na služební cesty a proplatí vám je, tam je to právě ideální varianta pro to letenky kupovat u jedné společnosti), nemáte-li speciální účely, a pokud už máte ke statusu blízko, pak bych si jej klidně zaplatil za pár stovek korun. Osobně jsem tuto variantu zvažoval, když jsem díky akcím nasbíral nečekaně míle u aerolinky Saudia, ale nakonec jsem se k tomu neodhodlal, protože se mi to prostě nevyplatilo, lépe mi vyšel na salonky ten účet u Raiffky.

Jo a ještě jedna věc. Pár účtů u aerolinek už mám a je dost velká šance, že vás tam můžu pozvat… kdybyste chtěli nějaké míle do startu za referal, stačí mi napsat na email filip@errorfares.cz, domluvíme se a já vás pozvu a oba z toho budeme něco mít.

Tak hodně štěstí!

Sledujete nás na sociálních sítích?

Měli byste! Je to nejlepší způsob jak mít přehled o nejnovějších letenkách. Sledovat nás můžete třeba na Instagramu, zapnout si zvoneček a nové letenky vám cinknou hned jak vyjdou


Víte jak si zařídit auto nebo jak se dostat do salónku třeba zdarma?

My to víme! O salóncích se dozvíte v tomto článku! a o tom, jak si výhodně pronajmout auto zase v tomto článku!


Cestovní pojištění:

Kde se na cestu pojistit, abyste byli krytí v případě problémů? Trable člověk určitě řešit nechce, nicméně když už na to nedejbože dojde, tak doporučuji Top-pojištění.cz. Srovnáte si ceny všech pojištění a vyberete si takové, které vám nejvíce vyhovuje.

Discover more from Levné letenky do celého světa

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading