white Honda SUV on gray floor

Půjčení auta

Odebírejte naše letenky!

Kdo dřív přijde, ten dřív mele, tak šup, ať vám žádné letenky neuniknou.

Věřte tomu ne, půjčení vozidla v zahraničí mi ušetřilo spoustu peněz, ikdyž zrovna nebylo nejlevnější položkou na mém itineráři? Proč? Protože s autem šetřím čas… a místo čekání na autobus se můžu věnovat památce, kam bych se veřejnou dopravou snad ani nedostal. Je ale vždy výhodné půjčovat si auto? Kde se to naopak nevyplatí? Na co si dát pozor a na co se připravit? To si povíme v následujícím článku.

Půjčit nebo nepůjčit?

V prvé řadě si povíme, zda si půjčit a nebo nepůjčit auto. Takže pokud jste rozhodnutí, že si ho opravdu půjčit chcete, klidně to přeskočte a čtěte dál…

Strach – první otázkou zda je dobrý nápad si půjčit auto/motorku, je strach. Kdo se bojí nesmí do lesa a tady to platí dvojnásob. Pokud se bojíte jezdit i po větším městě, tak bych si auto nepůjčoval. Pokud máte ale jenom strach z toho, že nevíte do čeho jdete, buďte v klidu. Budete krytí až až a na všechno budete mít čas, jak se později v článku dozvíte. Jenom pro kuriozitu… já si svoje první vozítko půjčil ve Vietnamu, konkrétně skůtr a to jsem ještě ani neměl řidičák, jezdil jsem na občanku. Svoje první půjčené auto jsem měl v Dubaji… a kdo byl v Dubaji tak ví, jak se tam jezdí, kolik je tam nehod, kolik pruhů mají dálnice nebo kruhové objezdy… navíc jsem dostal velké SUV (výška cca 2 metry) takže opravdu radost přesednout z malého Seata Leon do obrovského Citroenu. Ale strach je potřeba překonat, nebojte se, zvyknete si rychle.

Cena taxíku / dobrá dostupnost MHD – stejně tak bych si nepůjčoval auto nebo obecně vozítko někde, kde je dobrá dostupnost taxíků nebo MHD. A nemusí se to nutně týkat celé země. Zpravidla si nepůjčuju vozidlo např. v Bangkoku, ale až na samotném ostrově. Podobně to bylo i v Korei, kde jsem si auto půjčil jenom na ostrově Jeju. Na Taiwanu jsme auto nepotřebovali vůbec… za to Mexiko nebo Kuvajt jsme projeli autem celé. Je tedy potřeba odlišovat, jakou má zem nebo daná lokalita infrastrukturu, nebo co nabízí různí místní průvodci.

Místní specifika – jsou země, kde je mnohem pohodlnější cestovat autem, protože je spousta zákoutí, kam se třeba MHD ani nedostanete a místo dvoutýdenní cesty budete na cestě 3 měsíce. Čas jsou peníze, to všichni víme, ale co když jsou místa jako např. Indie nebo Srí Lanka, kde je vyloženě nebezpečné půjčovat si auto? Pujčte si auto i s řidičem! Tyto země mají spoustu takovýchto služeb a nejsou ani příliš drahé. Řidič vás doveze kamkoliv budete chtít, ubytko a jídlo si zařídí sám a navíc vám třeba ukáže kousek z jejich kultury.

Tak teda půjčíme!

Dobře, takže jste se rozhodli, že si vozidlo půjčíte, za mě skvělá volba! Pojďme krok za krokem, co budete potřebovat. Osobně doporučuju začít vozidlo zařizovat ideálně co nejdříve, ideálně 2 měsíce před odletem… čím dříve, tím lépe, dostanete se i na lepší cenu.

  1. Rezervace samotného vozidla – ať už budete vozidlo rezervovat kdekoliv, je to víceméně jedno. Vždy si ale zaškrtněte bezplatné zrušení, to totiž bude potřeba. Protože hned v zápětí po uskutečnění rezervace budete kontrolovat, kolik se platí za pojištění na místě a kolik bude vratný deposit. Pokud by bylo jedno z tohoto příliš vysoké, jednoduše rezervaci zrušte a vyberte si jinou společnost. Osobně doporučuju rezervovat přímo přes společnost než přes poskytovatele a vyhledávače třetích stran, na druhou stranu, občas se můžete přes ně dostat na mnohem zajímavější cenu. Zároveň doporučuju, nevybírat pojištění přímo od stránky, ale až od provozovatele vozidla.
  2. Automatická převodovka/Manuál – Osobně doporučuji půjčit si automat, budete mít více času řešit provoz před vámi a ne to, že vám auto škytá na semaforu.
  3. Kreditní karta – je to velice nepopulární krok, nicméně jakmile se přes něj dostanete, přijde vám to vlastně v pohodě. Já osobně jsem vyzkoušel nespočet kreditních karet a nejjednodušší přístup jsem našel u té od Raiffesen bank (ta navíc nabízí super službu, jak se dostat do salónku za 49 Kč za měsíc, čtěte zde ). Je jednoduchá na založení z pohodlí domova a v rámci limitu jsou velice flexibilní. Já osobně doporučuju minimálně 50 tis. – ideálně 100 tis. Kč. Peníze vám nebudou strhnuty, nýbrž budou zadrženy půjčovnou, aby kdybyste si rozhodli auto nechat, tak vám peníze strhnou. POZOR, nefunguje s debitní kartou!! Odkaz na kreditku od Raiffky najdete zde! Kreditní účet u Raiffky je navíc úplně zdarma s bezúročným obdobím 55 dní.
  4. Mezinárodní řidičák – je speciální papírový dokument, který slouží jako doplňující dokument k vašemu řidičáku. POZOR – neslouží samostatně, musíte mít u sebe vždy oba, jak mezinárodní tak český! Vydávají se dva druhy (na úřadě vám řeknou který potřebujete v závislosti na zemi kam cestujete), stojí 50 kč, vždy na úřadě s příslušnou rozšířenou působností. V Praze jsou na to specializované úřady, ale jinak pochodíte víceméně na většině úřadů ve městech. Doporučení pro Pražáky, úřady zabývající se MŘ bývají přeplněné, buď si tedy udělejte rezervaci a nebo vyrazte do Brandýsa nad Labem / Dobříše, fronty jsou tu výrazně menší. Na úřad si sebou vemte vytištěnou pasovou fotografii!
  5. Pojištění v ČR – Já osobně si vždycky dávám ještě pojištění odpovědnosti a nebo přímo pojištění pro cokoliv s vozidlem. To vám kryje spoluúčast.

Jakmile tohle máte, udělejte si od všeho fyzické kopie a mějte je u sebe vždy jak kopii tak originál. Kartu nestačí mít v telefonu, musíte jí mít u sebe.

Na místě

Doletěli jste na místo a jste v autopůjčovně (některé autopůjčovny komunikují přes whatsapp/některé mají pobočku na letišti/k některým musíte dojet busem – ten je zdarma). Vše si důkladně přečtěte, vše si důkladně zdokumentujte. Předtím, než odjedete si auto pořádně nafoťte nebo natočte. Každý škrábaneček, každé smítko. Ptejte se, zkoumejte jakýkoliv detail. Autopůjčovna by měla udělat to samé, popř. jí požádejte ať si tam zaznamená, to co najdete. Pokud je večer posviťte si telefonem. Vždycky doporučuju vzít pojištění které vám nabídne přímo autopůjčovna.

No a samozřejmě než vyjedete, zkontrolujte si, jaké jsou zvyklosti a pravidla v zemi, kde se nacházíte. Zkontrolujte si, že vám funguje navigace, osobně doporučuju si vzít z domova držák na telefon a nějaký kabel. Pokud máte iphone, carplay bývá už standardem v nových autech od půjčovny.

No a to je ode mě vše! Přeji vám šťastnou cestu!

Sledujete nás na sociálních sítích?

Měli byste! Je to nejlepší způsob jak mít přehled o nejnovějších letenkách. Sledovat nás můžete třeba na Instagramu, zapnout si zvoneček a nové letenky vám cinknou hned jak vyjdou


Víte jak si zařídit auto nebo jak se dostat do salónku třeba zdarma?

My to víme! O salóncích se dozvíte v tomto článku! a o tom, jak si výhodně pronajmout auto zase v tomto článku!


Cestovní pojištění:

Kde se na cestu pojistit, abyste byli krytí v případě problémů? Trable člověk určitě řešit nechce, nicméně když už na to nedejbože dojde, tak doporučuji Top-pojištění.cz. Srovnáte si ceny všech pojištění a vyberete si takové, které vám nejvíce vyhovuje.

Discover more from Levné letenky do celého světa

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading